Ne Kadar İzlenseler Yine de Az! Tekrar Görmekten Asla Sıkılmayacağınız Harika Ötesi Filmler

Merhabalar. Bazı filmler vardır ki her izlediğimizde farklı duygular hisseder, yeni ayrıntılar keşfederiz. Bu filmler genelde kendi hayatımızın içinden bir şeyler bulduğumuz filmler olabilir. Bu içerikte Twitter’da @TheCinegogue takipçilerine tekrar …

10.04.2023
1.058
Ne Kadar İzlenseler Yine de Az! Tekrar Görmekten Asla Sıkılmayacağınız Harika Ötesi Filmler

Merhabalar. Bazı filmler vardır ki her izlediğimizde farklı duygular hisseder, yeni ayrıntılar keşfederiz. Bu filmler genelde kendi hayatımızın içinden bir şeyler bulduğumuz filmler olabilir. Bu içerikte Twitter’da @TheCinegogue takipçilerine tekrar tekrar izledikleri filmleri sordu. Ben de sizin için o filmleri bir araya getirdim.

İyi seyirler dilerim.

25. Donnie Darko (2001)

Film, tuhaf bir kazadan kıl payı kurtulan sorunlu bir gencin, kendisini suç işlemesi için manipüle eden büyük tavşan kostümlü bir adamın hayallerine kapılmasını konu alıyor.

Yönetmen: Richard Kelly

Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Jena Malone, Mary McDonnell

24. The Big Lebowski (1998)

Film, aynı adı taşıyan bir milyonerle karıştırılan Los Angeles tembeli Jeff Lebowski’nin borç tahsildarları tarafından harap edilen bir halı için tazminat istemesini ve milyonerin kayıp karısını bulmaya çalışırken bowling arkadaşlarından yardım istemesini anlatıyor.

Yönetmenler: Joel Coen, Ethan Coen

Oyuncular: Jeff Bridges, John Goodman, Julianne Moore

23. La Dolce Vita (1960)

1959/1960 Roma’sında, Marcello Rubini bir yazar ve gazetecidir ve en kötü gazeteci türü olan bir tabloid gazetecisidir. İşi utanç verici durumlarda ünlüleri yakalamaya çalışmaktır. 

Yönetmen: Federico Fellini

Oyuncular: Marcello Mastroianni, Anita Ekberg, Anouk Aimée

22. The Sixth Sense (1999)

Film, ruhlarla iletişim kuran ve bu yüzden çok korkmuş, içine kapanmış Philadelphialı bir çocuğun cesareti kırılmış bir çocuk psikoloğundan yardım istemesini konu alıyor.

Yönetmen: M. Night Shyamalan

Oyuncular: Bruce Willis, Haley Joel Osment, Toni Collette

21. Breathless (1960)

Küçük çaplı bir hırsız bir araba çalar ve dürtüsel olarak bir motosikletli polisi de öldürür. Yetkililer tarafından aranan adam, havalı bir Amerikalı gazetecilik öğrencisiyle bir araya gelir ve onu kendisiyle birlikte İtalya’ya kaçması için ikna etmeye çalışır.

Yönetmen: Jean-Luc Godard

Oyuncular: Jean-Paul Belmondo, Jean Seberg, Van Doude

20. Match Point (2005)

Bir tenis eğitmeni, ders verdiği tenis kulübünde zengin bir üye olan Tom ile arkadaşlık kurar ve ardından Tom’un kız kardeşiyle sevgili olur. Bu sırada Tom’un sevgilisi Nola ile tanışır ve ona aşık olur. 

Yönetmen: Woody Allen

Oyuncular: Scarlett Johansson, Jonathan Rhys Meyers, Emily Mortimer

19. Nebraska (2013)

Yaşlanan ve içki bağımlısı olan bir baba, milyon dolarlık Mega Çekiliş Pazarlama ödülünü almak için görüşmediği oğluyla birlikte Montana’dan Nebraska’ya gider.

Yönetmen: Alexander Payne

Oyuncular: Bruce Dern, Will Forte, June Squibb

18. Wendy and Lucy (2008)

Bir kadının hayatı, potansiyel olarak kazançlı bir yaz işine giderken raydan çıkar. Arabası bozulduğunda ve köpeği barınağa götürüldüğünde mali durumu bozulur ve giderek artan bir  ekonomik krize sürüklenir.

Yönetmen: Kelly Reichardt

Oyuncular: Michelle Williams, Lucy, David Koppell

17. Metropolitan (1990)

Princeton öğrencisi Tom, kış tatilini evinde geçirir ve New York’un Yukarı Doğu Yakası’nın burjuva kesiminden bir arkadaş grubuyla tanışır. Gruba kabul edilen Tom, Audrey’den etkilenir ancak eski sevgilisi Serena’ya olan duygularıyla da yüzleşmelidir.

Yönetmen: Whit Stillman

Oyuncular: Carolyn Farina, Edward Clements, Chris Eigeman

16. Dracula (1992)

Film, asırlık vampir Kont Drakula’nın, avukatı Jonathan Harker’ın nişanlısı Mina Murray’i baştan çıkarmak ve yabancı toprakları kasıp kavurmak için İngiltere’ye gelmesini konu alıyor.

Yönetmen: Francis Ford Coppola

Oyuncular: Gary Oldman, Winona Ryder, Anthony Hopkins

15. Local Hero (1983)

Bir Amerikan petrol şirketinin yeni bir rafineri planı vardır ve bir köyün tamamını satın alması için İskoçya’ya birini gönderir, ancak işler beklendiği gibi gitmez.

Yönetmen: Bill Forsyth

Oyuncular: Burt Lancaster, Peter Riegert, Fulton Mackay

14. The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (1989)

Le Hollandais gurme restoranında her gece zenginlik, yozlaşma ve oburluk doruk noktasındadır. Ancak aşçı, hırsız, karısı ve sevgilisi bir araya geldiklerinde birlikte şok edici bir seks, yemek, cinayet ve intikam selini serbest bırakırlar.

Yönetmen: Peter Greenaway

Oyuncular: Richard Bohringer, Michael Gambon, Helen Mirren

13. In the Mood for Love (2000)

İki komşu, eşlerinin evlilik dışı faaliyetlerden şüphelenmesinin ardından güçlü bir bağ kurar. Ancak benzer yanlışlara düşmemek için bağlarını platonik tutmayı kabul ederler.

Yönetmen: Kar-Wai Wong

Oyuncular: Tony Leung Chiu-wai, Maggie Cheung, Siu Ping-Lam

12. Chungking Express (1994)

Wong Kar-Wai’nin birbirine aşık iki polis hakkındaki filminin ilk bölümünde beş yıllık kız arkadaşından ayrılan Polis 223 yer alır. Bir ay boyunca her gün son kullanma tarihi 1 Mayıs olan bir kutu ananas satın alır. Bu sürenin sonunda ya aşkına kavuşacağını ya da aşkının sonsuza dek sona ereceğini hisseder. İkinci bölüm ise Polis 663’ün uçuş görevlisi kız arkadaşıyla ayrılma olayını konu alır. Bir büfede yeni bir kızla tanışana kadar dairesinin mobilyalarıyla konuşur.

Yönetmen: Kar-Wai Wong

Oyuncular: Brigitte Lin, Takeshi Kaneshiro, Tony Leung Chiu-wai

11. Taxi Driver (1976)

Akli dengesi yerinde olmayan bir gazi, New York’ta gece vakti taksi şoförü olarak çalışır ve burada algılanan yozlaşma ve kalitesizlik, adamın şiddetli eylem dürtüsünü körükler.

Yönetmen: Martin Scorsese

Oyuncular: Robert De Niro, Jodie Foster, Cybill Shepherd

10. Persuasion (2022)

Züppe ailesiyle birlikte iflasın eşiğinde yaşayan Anne Elliot, modern hassasiyetlere sahip uyumsuz bir kadındır. Bir zamanlar geri çevirdiği atılgan Fredrick Wentworth hayatına geri döndüğünde Anne geçmişi geride bırakmakla ikinci şans söz konusu olduğunda kalbinin sesini dinlemek arasında seçim yapmak zorundadır.

Yönetmen: Carrie Cracknell

Oyuncular: Richard E. Grant, Henry Golding, Ben Bailey Smith

9. Matilda (1996)

Keskin bir zekaya ve psişik güçlere sahip bir kız, bu güçlerini hem kaba, uzak ailesiyle başa çıkmak hem de nazik öğretmenini sadist müdiresinden kurtarmak için kullanır.

Yönetmen: Danny DeVito

Oyuncular: Danny DeVito, Rhea Perlman, Mara Wilson

8. Doctor Zhivago (1965)

Film, başka biriyle evli olmasına rağmen siyasi bir aktivistin karısına aşık olan ve Birinci Dünya Savaşı, ardından Ekim Devrimi sırasında zorluklar yaşayan bir Rus doktor ve şairin hayatını konu alıyor. 

Yönetmen: David Lean

Oyuncular: Omar Sharif, Julie Christie, Geraldine Chaplin

7. Blood Simple (1984)

Küçük bir Teksas kasabasında köhne bir barın sahibi, çalışanlarından birinin karısıyla bir ilişkisi olduğunu keşfeder. Onları öldürmek için bir plan hazırladıktan sonra kaotik bir yanlış anlaşılmalar, yalanlar ve yaramazlık zinciri başlar.

Yönetmenler: Joel Coen, Ethan Coen

Oyuncular: John Getz, Frances McDormand, Dan Hedaya

6. Small Change (1976)

Kadınlara yeni yeni ilgi duymaya başlayan annesiz bir erkek çocuk ile fiziksel istismara uğramış, yoksulluk içinde yaşayan arkadaşının hayatları, çocukluğun deneyimleri ve zorluklarıyla iç içe karışır.

Yönetmen: François Truffaut

Oyuncular: Georges Desmouceaux, Philippe Goldmann, Nicole Félix

5. The Wrestler (2008)

Kariyeri tükenmiş profesyonel bir güreşçi emekli olmak zorundadır, ancak ringin dışında yeni bir yaşam arayışı oldukça moral bozucu bir mücadele haline gelir.

Yönetmen: Darren Aronofsky

Oyuncular: Mickey Rourke, Marisa Tomei, Evan Rachel Wood

4. Another Earth (2011)

Film, Güneş sisteminde Dünya’nın aynısının keşfedildiği gece, hırslı ve genç bir öğrenci ile başarılı bir bestecinin yollarınını trajik bir kazada kesişmesini konu alıyor.

Yönetmen: Mike Cahill

Oyuncular: Brit Marling, William Mapother, Matthew-Lee Erlbach

3. Gangs of New York (2002)

Film, 1862 yılında Amsterdam Vallon’un, babasının katili olan Kasap Bill’den intikam almak için New York City’nin Five Points bölgesine geri dönmesini konu alıyor.

Yönetmen: Martin Scorsese

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Cameron Diaz, Daniel Day-Lewis

2. Talk to Her (2002)

Bir tiyatroda tesadüfen karşılaşan iki adam olan Benigno ve Marco, Benigno’nun çalıştığı özel bir klinikte buluşur. Marco’nun kız arkadaşı ve mesleği boğa güreşçisi olan Lydia komadadır. Benigno da komadaki başka bir kadına, genç bir bale öğrencisi olan Alicia’ya bakar. Dört karakterin hayatları geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek olmak üzere her yöne akacak ve hepsini beklenmedik bir kadere doğru sürükleyecektir.

Yönetmen: Pedro Almodóvar

Oyuncular: Rosario Flores, Javier Cámara, Darío Grandinetti

1. Mamma Mia! (2008)

Film, gerçek babasını bulmaya çalışan bir gelin adayının hikayesini konu alıyor ve bu hikaye 1970’lerin popüler grubu ABBA’nın hit şarkılarıyla anlatılıyor.

Yönetmen: Phyllida Lloyd

Oyuncular: Meryl Streep, Pierce Brosnan, Amanda Seyfried

🎬

Sizin tekrar tekrar hiç sıkılmadan izlerim dediğiniz film hangisi? Yorumlarınızı bekliyorum.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.