Aksiyon Filmlerinde Hepimizi Tekmeleme Potansiyeline Sahip “Ben Belanın Ta Kendisiyim” Diyen Kadın Karakterler

İster başrolde ister yardımcı rollerde olsun, sinema tarihi boyunca büyüleyici rollerde oynayan kadınları gösteren pek çok aksiyon filmleri var. Bu içerikte işte o aksiyon filmlerini yücelten belalı kadın tiplerini sıraladım. Detaylar içerikte! 19 …

11.04.2023
683
Aksiyon Filmlerinde Hepimizi Tekmeleme Potansiyeline Sahip “Ben Belanın Ta Kendisiyim” Diyen Kadın Karakterler

İster başrolde ister yardımcı rollerde olsun, sinema tarihi boyunca büyüleyici rollerde oynayan kadınları gösteren pek çok aksiyon filmleri var. Bu içerikte işte o aksiyon filmlerini yücelten belalı kadın tiplerini sıraladım.

Detaylar içerikte!

19. Black Panther serisinde Okoye rolünde Danai Gurira

Dora Milaje’nin lideri olan Okoye, benzersiz bir kişiliğe sahip. Film boyunca halkını savunurken kahkahalar, duygusal anları ve hepsinden önemlisi tutkusu hiç eksik olmuyor.

18. Aliens’ta Ellen Ripley rolünde Sigourney Weaver

İnsanlara en sevdikleri kadın kahramanın adını sorarsanız Ripley adı sık söylenir. Sonuçta bir uzaylılar ordusuyla uğraşmak o kadar da kolay değil.

17. The Guardians of the Galaxy serisinde Gamora rolünde Zoe Saldaña

Gamora harika ötesi bir karakter değil mi? O Thanos’un kızı oluşu ve çok sert görünümüyle seriye bambaşka bir hava katıyor.

16. Crouching Tiger, Hidden Dragon filminde Yu Shu Lien rolünde Michelle Yeoh

Filmi izlemediyseniz lütfen izleme listenize ekleyin. Harika performanslarla dolu bu filmde, hiçbir oyuncu Yeoh’un eline su dökemez. O tıpkı bıçağı olan bir canavar gibi.

15. Mad Max: Fury Road’da Furiosa rolünde Charlize Theron

Fury Road’u tüm zamanların en büyük aksiyon filmlerinden biri yapan Furiosa karakteri desek yanlış olmaz. Adrenalin sahneleri arasında durmadan koşması onu harika bir karakter yapıyor.

14. John Wick: Bölüm 3 – Parabellum’da Sofia rolünde Halle Berry

Sınırlı ekran süresine sahip olmasına rağmen Sofia, Wick serisindeki bir başka harika karakterdi. Filmlerde John Wick gibi klasik bir aksiyon karakterinin yanında savaşan ve oraya aitmiş gibi hissetmeyen başka bir karakter yok.

13. Terminatör 2: Judgment Day filminde Sarah Connor rolünde Linda Hamilton

cdn.kqed.org

Temelde sert davranışlarını ve Skynet’i nasıl alt edeceğine dair istihbaratını aktararak dünyayı kurtaran Connor filmde hiç bitmeyecek belaların başı.

12. Matrix serisinde Trinity rolünde Carrie-Anne Moss

İlk Matrix filminin açılış dakikalarından itibaren seyirciyi etkisi altına alan Trinity her aksiyon sahnesine heyecan katmaya devam ediyor.

11. Kill Bill serisindeki Gelin rolünde Uma Thurman

Sarı ve siyahın size doğru geldiğini görürseniz, fırsatınız varken teslim olun. Gelin, Quentin Tarantino’nun en ünlü karakterlerinden biri olabilir.

10. Alita: Battle Angel’da Alita rolünde Rosa Salazar

Cyber-punk aksiyonu arıyorsanız, Alita’yı fark edin derim. Salazar bu robotik karaktere adeta ruh katıyor.

9. The Woman King’de Nanisca rolünde Viola Davis

Davis birden fazla rol için bu listede olabilirdi, ancak tamamı kadınlardan oluşan bir orduya liderlik etmesi onu bu rolle öne çıkarıyor.

8. Wonder Woman’da Diana Prince rolünde Gal Gadot

Gadot gelmiş geçmiş en büyük kadın süper kahraman rolünde olduğunu söylemek yanlış olmaz. No Man’s Land savaş sahnesi, en iyi süper kahraman anlarından biridir.

7. Marvel evreninde Kara Dul olarak Scarlett Johansson

Johansson, Iron Man 2’den Black Widow’a kadar, Natasha Romanov’un mirasını inşa etmek için uzun yıllar verdi. Bacaklarını bir düşmanın boynuna dolayıp çevirecek kadar yetenekli bir kahraman kendisi.

6. X-Men serisinde Mystique rolünde Rebecca Romijn

Anlamlı diyaloglardan yoksun olsa da orijinal X-Men filmlerindeki Mystique, izleyeni şaşırtan tavırlarıyla hepimize her an tekme atacak gibi duruyor.

5. Atomic Blonde’ta Lorraine Broughton rolünde Charlize Theron

Bu listede iki defa yer alan Theron, yumruk atabileceğini kanıtladı. Özellikle 10 dakika süren ve tek bir çekimi içeren dövüş sahnesi ile Theron öne çıkıyor.

4. Lara Croft: Tomb Raider’da Lara Croft rolünde Angelina Jolie

Jolie, video oyunlarının belki de en ikonik kadın başrol oyuncusu olan Lara Croft rolünü üstlenen ilk kişiydi. Croft küstahtır, ancak Indiana Jones gibi mezar yağmacılığı konusunda doğuştan yeteneklidir.

3. Mission: Impossible serisinde Ilsa Faust rolünde Rebecca Ferguson

M:I serisindeki en iyi karakterlerden biri olan Ilsa zeki, esprili ve kavgada kendine hakim olabilen bir kadın. Ölüme meydan okuyuşları ile ekibe heyecan üstüne heyecan katıyor.

2. The Mummy Returns filminde Evelyn rolünde Rachel Weisz

Mumya filmleri harikadır; Brenden Fraser’ın övgü alması da ancak Weisz olmadan filmin tadı olmazdı. Filmlerde arada bir tatlı dövüş sahneleri de seriye ayrı bir sevimlilik katmıyor değil.

1. Pirates of the Caribbean serisinde Elizabeth Swann rolünde Keira Knightley

Sert bir karakter gelişimi görmek istiyorsanız, Pirates serisinde Elizabeth’i izleyin. Korsanlar tarafından kaçırılmaktan gerçek korsan kraliçesi olmaya gidiyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.