Ayla filmi konusu nedir, oyuncuları kimler?

Hikayesi gerçek bir olaya dayanan ve izlenme rekorları kıran Ayla filmi 26 Nisan Çarşamba akşamı TRT 1 ekranlarında izleyici karşısına çıkıyor. Türkiye’nin Oscar için aday gösterdiği Ayla filmi oyuncuları arasında İsmail Hacıoğlu, Kim Seol, Çetin Tekindor, Lee Kyung-Jin, Ali Atay, Murat Yıldırım gibi isimler yer alıyor. Peki, Ayla filmi konusu nedir, oyuncuları kimler? Ayla filmi gerçek hikayesi nedir?

26.04.2023
1.189
Ayla filmi konusu nedir, oyuncuları kimler?

26 Nisan Çarşamba akşamı TRT 1 ekranlarında yayınlanan Ayla filmi konusu, oyuncuları ve gerçek hikayesi ile izleyicileri ekran karşısına kilitlemeyi başardı. 27 Ekim 2017 tarihinde Türkiye’de vizyona giren filmin başrollerinde İsmail Hacıoğlu, Kim Seol, Çetin Tekindor, Lee Kyung-Jin, Ali Atay ve Murat Yıldırım gibi oyuncuların yer aldığı film gerçek bir hayat hikayesine dayanıyor.

AYLA FİLMİ KONUSU NE?

1950 yılında Kuzey Kore, Güney Kore’ye saldırdığında Birleşmiş Milletler’in yaptığı yardım çağrısı sonucu Türkiye, Kore’ye bir tugay gönderir. Her şey, gönderilen tugayın içindeki askerlerden birisi olan Süleyman Astsubay’ın (Süleyman Dilbirliği) gece vakti savaş meydanında annesi babası öldürülmüş küçük bir kız çocuğunu bulmasıyla başlar. Sıra 5 yaşındaki küçük kıza isim vermeye gelince Süleyman Astsubay, “Ay gibi yüzü var, zaten Ay ışığında bulduk.” diyerek Ayla ismini verir.

15 ay boyunca Ayla’nın bakımını üstlenen Süleyman Astsubay’ın artık Türkiye’ye dönmesi gerekmektedir. Devamında üst düzey kişilerin de devreye girmesiyle Ayla, Kore’deki Türk askeri misyonunca kurulmuş olan Ankara Okulu’na başlar. Ayla’yı bırakıp gitmek istemeyen Süleyman Astsubay, onu Türkiye’ye götürmek için birçok yolu dener. Hatta, Ayla’yı bir bavulun içine koyup kimselere fark ettirmeden götürmeye bile kalkışır, fakat bir türlü Güney Kore yasalarını aşıp Ayla’yı Türkiye’ye dönerken yanına alamaz. Savaş günlerini geride bıraktıktan 60 yıl kadar sonra Ayla ve Süleyman Dilbirliği, başarılı ve hevesli gazetecilerin yardımıyla Güney Kore’de, Ankara Parkı’nda tekrar bir araya gelirler.

AYLA FİLMİ OYUNCULARI KİMLER?

Ayla filmin başrollerini İsmail Hacıoğlu, Kim Seol, Çetin Tekindor, Lee Kyung-Jin, Ali Atay ve Murat Yıldırım paylaşmaktadır.

İsmail Hacıoğlu – Süleyman astsubay/Süleyman Dilbirliği (1950)

Çetin Tekindor – Süleyman astsubay/Süleyman Dilbirliği (2010)

Kim Seol – Ayla (1950)

Lee Kyung-Jin – Ayla (2010)

Ali Atay – Ali astsubay

Taner Birsel – Binbaşı Fuat

Mehmet Esen – Albay Celal Dora

Murat Yıldırım – Üsteğmen Mesut

Erkan Petekkaya – Binbaşı İskenderun

Eric Roberts – Binbaşı General Coulter

Kim Byoungsoon – Güney Kore Generali

Altan Erkekli – Hüseyin Dilbirliği

Cade Carradine – Yüzbaşı Lorenzo Cage

Büşra Develi – Nimet Dilbirliği (1950)

Meral Çetinkaya – Nimet Dilbirliği (2010)

Sinem Öztürk Uslu – Gazeteci Özge

Ali Barkın – Pepe Muharrem

Burç Kümbetlioğlu – Celal

AYLA FİLMİ GERÇEK HİKAYESİ

1950 yılında Kuzey Kore’nin, Güney Kore’ye saldırısı sonrası Birleşmiş Milletler’in çağrısıyla Kore’ye giden Türk tugayında bulununan Süleyman Dilbirliği, savaş meydanında Kim Eunja adında küçük bir kız bulur, adını telaffuz etmekte zorlanan Dilbirliği ona, Ayla ismini verir. Anne ve babası savaşta ölmüştür. Askeriyede ona bakar, temizler. Türkiye’ye dönüşlerin başladığı sırada onu da götürmek istese de başarısız olur. Aradan geçen 60 yılın ardından Süleyman Dilbirliği ile Kim Eunja, Seul’de 2012 yılında buluşurlar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.