Farklı ve Şaşırtıcı Sahnelere Sahip Tuhaf Filmler: İzleyicileri Hayrete Düşüren Filmler

Merhabalar. Kanımca sinema tarihinde en tuhaf filmler birkaç türün birleşiminden oluşuyor. Örneğin bir korku filmi izliyorsunuz ve aynı zamanda o filmde komedi unsurları da varsa bu film acayip tuhaf olabiliyor. İyi de oluyor çünkü bu filmler genelde …

24.04.2023
1.172
Farklı ve Şaşırtıcı Sahnelere Sahip Tuhaf Filmler: İzleyicileri Hayrete Düşüren Filmler

 Merhaba! Bana kalırsa, sinema tarihinin en ilginç filmleri, birkaç türün kusursuz bir birleşiminden oluşuyor. Örneğin, korku filmleri içinde yer alan komedi unsurları, izleyicileri şaşırtarak tuhaf bir etki yaratabiliyor. Bu tür filmler genellikle ilgi çekici oluyorlar. @davidcinema kullanıcısı, Twitter hesabında takipçilerine “İzlediğiniz en tuhaf film hangisi?” diye sordu ve ben de takipçilerin yorumlarını sizler için derledim. Bu listede göreceğiniz filmler oldukça garip olabilir, fakat umarım keyifli bir seyir deneyimi yaşarsınız.

Not: Colin Farrell’in kaşlarına hazırlıklı olun!

23. The Great Beauty (2013)

Jep Gambardella, 65 yaşında bir gazetecidir. Roma’nın çökmekte olan toplumunda gece geç saatlerde partilerle vakit geçirir. Ancak bir zamanlar çok sevdiği arkadaşının eşinin ölümünü öğrendiğinde hayatı bambaşka bir boyut kazanır ve dünyaya yeni gözlerle bakmaya başlar.

Yönetmen: Paolo Sorrentino

Oyuncular: Toni Servillo, Carlo Verdone, Sabrina Ferilli

22. Bubba Ho-Tep (2002)

Elvis Presley ve zenci bir ‘JFK’, bir huzurevinde kalırlar. İkili, asi bir Mısırlı mumya gelip yaşlı insanların ruhlarını anüslerinden emmeye başlayınca karşı koymaya karar verir.

Yönetmen: Don Coscarelli

Oyuncular: Bruce Campbell, Ossie Davis, Bob Ivy

21. The Meaning of Life (1983)

Altı kişiden oluşan Python ekibinin sürreal macerasının anlatıldığı filmde, ekip, hayatın anlamını çözmek için doğumdan başlayarak birbirinden ilginç deneyler ve gözlemlerle yaşamın evrelerini araştırmaya başlar.

Yönetmenler: Terry Jones, Terry Gilliam

Oyuncular: John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle

20. Valerie and Her Week of Wonders (1970)

Patriyarkal düzene ve erkeklere başkaldırışın temsilcisi olan Ophelia, Valerie’nin bedeninde yeniden hayat bulur. Valerie kısa zaman önce evlenen ve bir vampir lanetine sahip Hedvika’nın yatağına girip heyecan içinde onu öper ve ona sarılır. 

Yönetmen: Jaromil Jires

Oyuncular: Jaroslava Schallerová, Helena Anýzová, Petr Kopriva

19. RoboGeisha (2009)

Normal bir liseli genç kız olan Ami’nin hayatı, babası bir yanlış anlaşılma yüzünden bir cinayet davasında sanık olup intihar edince bozulur. Üstelik kardeşiyle birlikte zor bir hayata alışmaya çalışan Ami’nin hayatı, kardeşi ödeyemediği borç yüzünden acımasız yakuza klanı tarafından öldürülünce alt üst olur. Ami öç almak ister fakat klan tarafından işkenceye maruz kalır ve kolunu kaybeder. Klandan kurtulmayı başarabilen Ami, sığındığı iki kişi sayesinde yeni bir kola kavuşur. Fakat bu normal bir kol değil, mermi fırlatabilen bir koldur. 

Yönetmen: Noboru Iguchi

Oyuncular: Aya Kiguchi, Hitomi Hasebe, Takumi Saitoh

18. Lamb (2021)

Çocukları olmayan bir aile olan Maria  ve Ingvar’ın hayatları, koyunlarının ahırında gerçekleşen bir doğum sonrası tuhaf bir yere evrilir. Yarı kuzu, yarı insan olarak doğan bir yavru onların çocuk sahibi olmaya dair isteklerini körükler.

Yönetmen: Valdimar Jóhannsson

Oyuncular: Noomi Rapace, Hilmir Snær Guðnason, Björn Hlynur Haraldsson

17. The Voices (2014)

Hayat dolu olduğu kadar garip biri olan Jerry, hayvanlarla konuşmakta ve insanları teker teker öldürmektedir. Bir gün hayatına giren kadın Jerry’i değiştirmeye başlar. Fakat ikilinin ilişkisi daha fazla ölüm getirecektir.

Yönetmen: Marjane Satrapi

Oyuncular: Ryan Reynolds, Gemma Arterton, Anna Kendrick

16. Santa Sangre (1989)

Eski bir sirk sanatçısı, tuhaf bir dini tarikatın lideri olan kolsuz annesine kavuşmak için bir akıl hastanesinden kaçar ve ‘onun kolları’ haline gelince onun adına vahşi cinayetler işlemek zorunda kalır.

Yönetmen: Alejandro Jodorowsky

Oyuncular: Axel Jodorowsky, Blanca Guerra, Guy Stockwell

15. Inland Empire (2006)

Film, bir kadının Los Angeles’ın dışında bulunan Inland Empire’daki garip ve gizemli olaylarla ilgisini anlatıyor. Yönetmen David Lynch’in sahneleri çekimlerden önce yazdığı için tam anlamıyla filmin bir senaryosu yoktur.

Yönetmen: David Lynch

Oyuncular: Karolina Gruszka, Krzysztof Majchrzak, Grace Zabriskie

14. The Adventures of Baron Munchausen (1988)

Film, Baron Munchausen’in uyumsuz çetesiyle birlikte 18. yüzyılın sonlarında Avrupa’da yaptığı sözde seyahatlerin ve fantastik deneyimlerin bir anlatımını konu alıyor.

Yönetmen: Terry Gilliam

Oyuncular: John Neville, Eric Idle, Sarah Polley

13. Lux Æterna (2019)

Film, cadılar hakkında çekilen bir filmin setinde yaşananlara odaklanıyor. İki oyuncunun yer aldığı sette yaşanan teknik problemler ve psikotik gecikmeler yüzünden çekimin yavaş yavaş kaosa sürüklenmesini konu alıyor.

Yönetmen: Gaspar Noé

Oyuncular: Béatrice Dalle, Charlotte Gainsbourg, Abbey Lee

12. Bad Boy Bubby (1993)

Bubby, annesi tarafından kandırılarak küçük bir odaya hapsolarak otuz yıl geçirmiştir. Bir gün kaçmayı başarır ve onun için dengesiz, saf, modern ve nihilist yaşam macerası başlar.

Yönetmen: Rolf de Heer

Oyuncular: Nicholas Hope, Claire Benito, Ralph Cotterill

11. Annette (2021)

Henry, sert bir mizah anlayışına sahip bir stand-up komedyenken Ann ise dünyaca ünlü bir sopranodur. Tutku dolu olan çiftin hayatı çocukları Annette’in doğumuyla alt üst olur.

Yönetmen: Leos Carax

Oyuncular: Adam Driver, Marion Cotillard, Simon Helberg

10. Ichi the Killer (2001)

Sadomazoşist yakuza uygulayıcısı Kakihara, kayıp patronunu ararken Kakihara’nın yalnızca hayal ettiği seviyelerde acı çekebilecek, bastırılmış ve psikotik bir katil olan Ichi ile karşılaşır.

Yönetmen: Takashi Miike

Oyuncular: Tadanobu Asano, Nao Ômori, Shin’ya Tsukamoto

9. The City of Lost Children (1995)

Film, sürrealist bir toplumda bir bilim adamının, yaşlanma sürecini yavaşlatmalarını umarak çocukları, hayallerini çalmak için kaçırmasını konu alıyor.

Yönetmenler: Marc Caro, Jean-Pierre Jeunet

Oyuncular: Ron Perlman, Daniel Emilfork, Judith Vittet

8. The Greasy Strangler (2016)

Ronnie oğluyla Los Angeles’ta yaşayan orta yaşlı bir adamdır. Oğlu Brayden ile birlikte sokaklarda dans ederek ve katılımcıları da dans ettirerek ‘Disco Walking’ turunu işletir. Her gün düzenli olarak yaptıkları turlara günün birinde seksi bir kadın da katılır.

Yönetmen: Jim Hosking

Oyuncular: Michael St. Michaels, Sky Elobar, Elizabeth De Razzo

7. The Happiness of the Katakuris (2001)

Bir dağ başında otel işleten mutlu bir ailedir Katakuri ailesi. Tüm günlerini gülerek ve dans ederek geçirirler. Ama otellerine hiç müşteri gelmez. Fırtınalı bir günde bir müşteri gelir. Ancak bu adamı sabah intihar etmiş şekilde bulurlar. Müşterilerinin ölümü karşısında ne yapacaklarını bilemeyen aile en sonunda mutlulukları bozulmasın diye onu bahçeye gömmeye karar verirler.

Yönetmen: Takashi Miike

Oyuncular: Kenji Sawada, Keiko Matsuzaka, Shinji Takeda

6. The Reflecting Skin (1990)

1950’lerde ABD’nin kırsal kesiminde sorunlu ailesiyle birlikte yaşayan genç bir çocuk, komşu dul bir kadının aslında bölgedeki kayıp insanlardan sorumlu bir vampir olduğunu hayal eder.

Yönetmen: Philip Ridley

Oyuncular: Viggo Mortensen, Lindsay Duncan, Jeremy Cooper

5. Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives (2010)

Böbrek hastalığından ölmek üzere olan bir adam, son kasvetli günlerini ailesiyle birlikte, karısının hayaleti ve bir zamanlar oğlu olan bir orman ruhu da dahil olmak üzere Tayland’ın kuzeyindeki kırsal bir çiftlikte geçirir.

Yönetmen: Apichatpong Weerasethakul

Oyuncular: Thanapat Saisaymar, Jenjira Pongpas, Sakda Kaewbuadee

4. My Son, My Son, What Have Ye Done (2009)

Gerçek bir olaydan esinlenen film, zihninde bir Sofokles oyununu canlandırırken annesini kılıçla öldüren bir gencin trajik hikayesini öncesi ve sonrasıyla anlatıyor.

Yönetmen: Werner Herzog

Oyuncular: Michael Shannon, Willem Dafoe, Chloë Sevigny

3. Naked Lunch (1991)

Bir yok edici, böcekleri öldürmek için kullandığı maddeye bağımlılık geliştirir ve sonra yanlışlıkla karısını öldürür. Bu adam Kuzey Afrika’daki bir liman kasabasında dev böcekler tarafından yönetilen gizli bir hükümet komplosuna karışır.

Yönetmen: David Cronenberg

Oyuncular: Peter Weller, Judy Davis, Ian Holm

2. Themroc (1973)

Themroc annesi ve kız kardeşi ile beraber yaşayan bir boyacıdır. Onun için monoton hayatını değiştirmenin tek yolu da bir mağara adamına dönüşmektir. sırasıyla evini bir mağaraya çeviren Themroc kız kardeşini haremine dahil eder ve polisler ile beslenir.

Yönetmen: Claude Faraldo

Oyuncular: Michel Piccoli, Béatrice Romand, Marilù Tolo

1. The Lobster (2015)

Distopik bir yakın gelecekte, The City yasalarına göre bekar insanlar The Hotel’e götürülür. Orada ya 45 gün içinde romantik bir partner bulmak zorunda kalırlar ya da canavara dönüştürülüp The Woods’a gönderilirler.

Yönetmen: Yorgos Lanthimos

Oyuncular: Colin Farrell, Rachel Weisz, Jessica Barden

Eveeeet, listenin sonuna geldik. Benim bugüne kadar izlediğim en tuhaf film 2021 yapımı olan Lamb’di. Peki sizin izlediğiniz en tuhaf film ne? Yorumlarınızı bekliyorum.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.